YAPISAL PEYZAJ UYGULAMALARI

Peyzaj alanlarında  tesviye uygulamasından sonra  ilk etapta yapısal peyzaj alanları belirlenir. Bu alanlar peyzaj düzenlemelerinde derinlik ve kullanım açısından öenm teşkil eder. Yapısal peyzaj elemanı olarak kullanılan sert zemin çalışmalarında,beton parke taşları, granit ve bazalt gibi doğal taşlar, farklı ebatlardaki çakıl ve doğal formdaki taşlar, baskılı hazır ürünler peyzaj dokusunu tamamlayan en temel öğelerden biridir.

Planlamann önemli bir bölümü yapısal peyzaj uygulamalarına dayanır. Bu düzenleme, yaya yolu kullanımı,otopark ve bitkisel alanların sınıflandırılmasın  sağlar. Belirlenen peyzaj tasarım planında giriş alanları, totparklar, pergolalar, ahşap alanları, yollar ile birlikte peyzaj alanının bütünlüğü sağlanmış olur.

Sert zemin uygulamalarında yaya ve araç yolları için kullanılan bölümlerde sağlam yapılandırma büyük önem taşır. Araç alanları uygulamasında zemin araçalrın ağırlığına uygun olacak şekilde bir altyapı sistemi oluşturulur. Bu uygulama beton ve demir uygulaması ile desteklenebilir. Yaya yollarında ise zemin altında daha hafif sağlamlaştırma çalışmaları yapılabilir. Doğal taşlar ile direk toprak üstünde görsel açıdan zengin tasarımlar yaratılabilir. Dikkat edilmesi gerekn nokta ise toprak üstüne yapılan uygulamalarda zemin tedbiri alımaz ise zaman içerisinde çökmeler yaşanbilmesidir.