SU ELEMANLARI

Su, bahçe tasarımmında kullanabiileceğiniz en hareketli ve heyecan verici öğedir. Yeni perspektifler, farklı bir dokunuş, hareket, ışık, ses ve sürekli değişen yansımalar sunar.Çeşitli biçim ve ölçülere sahip bahçelere kolaylıkla uygulanır ve küçücük bir alanda bile ilgi odağı olabilir. Günümüzde su elemanaları,  büyük etki yaratarak yaşam tarzına ve modern bahçe felsefesine uygun ideal bir tasarım öğesidir.

Hiç süphesiz her peyzaj mimarı ya da bahçe tasarımcısı repertuarında en temel malzeme olan ”Su” yu barındırmak ister.

Su, içinde yer aldığı alanın boyut ve biçiminin gerçeğindenfarklı olarak algılanmasını da sağlayan mükemmel bir elemandır. Elektrikli bir pompa yardımıyla şelaleler, dereler, kaskatlar, vb. etkileyici düzenlemeler elde edilebilir ve etrafa yayılan sular, heykeller gibi dekoratfi elemanlarla yeni fikirler geliştirilebilir.

Suyu, bahçesiniz değerli bir parçası yapan yalnızca tasarım ve dekoratif avantajları değildir. Gölet ya da küçük dereler, nemli ortamlardaveya suda yetişen çeşitli hoş bitkiler yetiştiirmenize olanak sağlar. Bahçenizdeki  küçük bir su birikintisi sayesinde çok güzel yaprak ve çiçek biçimleriyle su kenarı bitkileri  ve mükemmel açan çiçekler elde edebilirsiniz.

Gölet, havuz ya da avluya yerleştirilmiş bir fıçı, size balık ve su çinde yaşayan diğer canlılarla birlikte bir yaşam sunabilir.

Su bahçeleri, aynı zamanda terapi edici özelliklere de sahiptir. Bir bahçe, günü yorgunluğundan sonra pırıldayan suyu yanı başında rahatlayabileceğiniz bir mekan haline dönüşebilir.

Doğru bitkilerle tamamlanmış, su elemanları bahçenize dinginlik duygusu ya da orman etkisini taşıyabilir.

Su elemanları kullanılırken uygulama alanındaki elektriğin güvenli bir şekilde sağlanması, bakım için erişebilirliği, ağaçlar ve diğer elemanlara yakınlığı, ışık ve gölge, su düzeyi ve drenajı dikkat gerektiren bazı noktalardır.