AHŞAP ELEMANLARI

Ahşap elemanları, peyzaj alanlarına sıcaklık katan en güzel malzemelerden biridir. Hem farklı renk tonları ve çeşidi kullanma imkanı verir hemde uygulama açısından kolay bulunabilir bir malzemedir.Bahçe alanlarında dokusu ile estetik ve fonsiyonel bölümler oluştutulabilir.

Ahşap uygulamaları,  zemin kaplamasında, oturma alanlarında, havuz kenarlarında kullanılarak peyzaj alanlarında farklı çeşitlerde görsel kullanım alanları yaratır. Ahşap Malzemesinin doğallığı, çeşidi ve renkleri farklı varyasyonlarda tasarımları yakalama imkanı sunar.

Peyzaj alanlarında, kşın soğuk ve yağmurdan, yazın kavurucu sıcaklardan korunmak amacıyla oluşturulan kapalı ahşap alanları pergola ve kamelya olarak adlandırlabilir.

Pergola ve kamelya uygulamaları çatısı kapalı veya yarı açık olacak şekilde tasarlanıp uygulanabilir. Tavan kısmı sabit olacak şekilde uygulanan kapalı çatılı tasarımlar daha korunaklı ve sağlam alanlar oluşturabilir. Yarı açık tavan sisteminde ise tavan kısmına sarmaşık türü bitkiler sardırılarak estetik görüntüler oluşturulur.

Havuz kenarı veya zemin çalışmalarında kullanılan deck uygulamasıda ise ahşap elemlarının altında zemini sağlamlaştırmak amacı ile demir veya beton uygulamaları yapılabilir.